התפתחותו של תחום הקפה, וכניסתו אל תוך המתחם הביתי, הוליך למגוון רחב של מכונות קפה ביתיות, מגוון ממנו ניצבת המשימה של הצרכן לבחור את מכונת הקפה הביתית האולטימטיבית בעבורו. מכונות קפה של נספרסו, דלונגי, לוואצה וחברות נוספות הפכו את הליך הכנת הקפה להליך פשוט, נוח ומהיר, המתאים לכל אדם, הליך שהופך את בחירת מכונת הקפה הביתית ללא פשוט בכלל שכן כל חברה מציעה לצרכן מגוון רחב של אלמנטים ייחודיים.

עלות אל מול תועלת
מחירן של מכונות קפה ביתיות יכול לנוע ממחיר של 550 שקלים ועד 5000 שקלים ויותר. המחיר אינו מעיד בהכרח על טיב הקפה, מכונה פשוטה יכולה לייצר קפה איכותי וטוב, אך סביר להניח שהליך ההכנה יהווה משימה בפני עצמה. בעת בחירת מכונת קפה ביתית, מומלץ לבדוק ולבחון את עלותה של הכנת כוס קפה אל מול זמני התפעול. לעיתים מומלץ לרכוש מכונת קפה קטנה וקומפקטית העושה שימוש בקפסולות ובפודי קפה על פני מכונות יקרות וגדולות יותר העושות שימוש בפולי קפה.

זמן חימום והכנה
זמן החימום וההכנה של הקפה הינו אלמנט חשוב שיש לקחת בחשבון בעת בחירת מכונת קפה ביתית. לפני הכנת המשקה, חימום המכונה יכול לקחת בין מספר שניות עד למספר דקות. בחירת מכונת קפה ביתית בעלת זמן חימום מהיר, שתייצר משקה איכותי במהירות הבזק, הכרחית ומומלצת לפני ביצוע הרכישה.

בדיקה לפני רכישה
הטעם האנושי הוא מורכב ביותר שכן לכל אדם יש את הקפה המועדף עליו. על כן, מומלץ לשתות קפה לדוגמא לפני רכישת מכונת הקפה הרצויה. רשתות שיווק רבות מציעות טעימות של קפה המיוצר באמצעות מכונות הקפה הנמכרות ברחבי הרשת, תוך הדגמת הליך ההכנה, וכך יכול הלקוח להחליט האם הקפה, ומכונת הקפה הביתית, עונים לטעמו ולצרכיו.

אחריות ותחזוקה
האחריות בעבור מכונת קפה ביתי נעה בין שנה אחת עד לשלוש שנים. בחירת מכונת קפה ביתית עם אחריות לטווח ארוך יכולה לחסוך הוצאות רבות וטרטורים בעבור הלקוח. כמו כן, על מנת להימנע מתקלות מיותרות, מומלץ לתחזק את מכונת הקפה באופן נכון, כלומר, שימוש במים מסוננים, שטיפת מקציף החלב לאחר כל שימוש, ניקוי מכונת הקפה אחת לכמה ימים וכדומה יאריכו את חיי המכונה וימנעו תקלות עתידיות כאלו ואחרות.